2010 m. lapkričio 2 d., antradienis

Audronė Filipavičienė. Medžiaga iš www.ignalinietis.lt

Užmiršti mirusieji Mėšonių kaimo vokiečių kapinėse (0) 2010 Lapkričio 1 d. 08:00, www.ignalinietis.lt
Spausdinti Ignalinoje, kaip ir visoje Lietuvoje, lankomi artimųjų kapai. Lapkričio mėnesio pirmosios dienos – tai galimybė aplankyti ir gyvuosius gimines, draugus, žinoma, prisiminti ir mirusius, kuriems tegalime pasakyti :“Amžiną atilsį Jums...“ Ignalinos rajone yra 231 kapinės, 80 pilkapynai, kurie mena net IV amžių.

Rajone yra palaidota nemažai žymių žmonių, tokių, kaip polmologas, profesorius Adomas Hrebnickis, tapytojas Jonas Rustemas, „dainų karaliene“ vadinta Kristina Skrebutėnienė.
Tradicija – puošti kapus gėlėmis: gyvomis ir dirbtinėmis taip pat išliko.

Įvairiaspalvių chrizantemų pasiūla Ignalinoje buvo didelė. Pirkėjų negąsdino ir dvigubai sukeltos gėlių kainos, o miesto turgavietė neįprastai – dirbo ir sekmadienį.


Gražiai prižiūrimos Ignalinos
kaimų ir miestelių kapinės. Ne visos. Mėšonyse (Mielagėnų sen.) yra 1914 m. vokiečių kapinės, kuriose stovi įspūdingas akmeninis paminklas. Jame iškaltas užrašas "Der deutschen Helden" . Kapinių teritoriją supa šimtmečio senumo akmenų tvora. Ko gero šias kapines paskutinį kartą 2008 m. rugpjūčio 8 d. aplankė ir pagerbė mirusius Lietuvos kariuomenės savanoriai, nes dabar ten jau želia jaunos tuopos.

Lapkričio 1 – oji - Visų šventųjų diena – diena, kai pagerbiami visi šventieji. Šventė skirta paminėti žmonėms, po mirties paskelbtiems šventaisiais. Tikima, kad šventieji padeda žmonėms, jei jiems meldžiamasi. Lapkričio 1-ąją liturgine šventųjų atminimo švente paskelbė popiežius Bonifacas IV VII a. pradžioje. 998 m. popiežius Grigalius šventę papildė lapkričio 2-ąja, skirta pagerbti mirusiuosius - Lietuvoje tą dieną minimos Vėlinės, ir abi šventės visuomenėje neretai minimos kaip viena.

Nuo seno manoma, kad visų šventųjų naktį visos vėlės yra paleidžiamos iš skaistyklos, jos nebekenčia, gali laisvai klajoti, lankyti savo tebegyvenančius giminaičius, lankyti tas vietas, kur anksčiau gyveno. Gyvieji negali jų matyti, bet jei ilgai žiūrėtum per piršto žiedą, tai galima jas išvysti, bet taip daryti negalima. Visų šventųjų vakare negalima be reikalo kur vaikščioti, nes galima vėlėms sutrukdyti. Taip pat negalima dirbti, dainuoti, šokti ar kaip kitaip linksmintis, nes visus metus bus liūdna, ar piktos dvasios persekios. Užtai reikia susirinkus pasimelsti už vėles ir pagiedoti.

Šią dieną mes prisimename visus mirusiuosius, tarp kurių buvo ir ypatingai dorai nugyvenusių žmonių - šventųjų, palaimintųjų, kankinių, kurių vardai auksinėmis raidėmis įrašyti Bažnyčios knygose- tai tik nedidelė dalis iš milžiniškos mums nežinomų šventųjų minios. Jų gyvenimas niekuo nesiskyrė nuo kitų, jie klydo kaip ir visi kiti klysta, tačiau savo siela, savo atsidavimu Dievui, gerumu žmonėms užsitarnavo būti tarp šventųjų. Tarp jų gali būti ir patys artimiausi mums žmonės, draugai ar kaimynai. Prisiminkime ir pasimelskime už visus mirusius.

Komentarų nėra: